Koleżanki i Koledzy!
Otrzymuje wiele pytań o dezynfekcję. Konsultuję temat z wieloma osobami.
Dezynfekcja powinna być wykonywana przez firmy z doświadczeniem, dużą wiedzą i odpowiednim sprzętem. Ekipa gotowa podjąć się tego trudnego zadania powinna dysponować: odzieżą ochronną, sprzętem do oprysku, zamgławiania zimnego i gorącego i wytwornicą ozonu. Do dezynfekcji używać preparaty z wszystkich grup (tlenowe, chlorowe, alkoholowe…) Najlepiej dezynfekcję przeprowadzić jednocześnie przynajmniej dwoma preparatami i dwoma metodami. Pamiętać należy, aby etykieta miała wpis o działaniu na wirusy. Jednoczenie należy pamiętać o skutkach ubocznych zabiegu dezynfekcji tj. zagrożenie dla osób trzecich i pracowników wykonujących, oraz potencjalnych uszkodzeniach sprzętu choćby przez wilgoć lub utlenianie.
Dlatego każdy wykonawca powinien przygotować oświadczenie o wszystkich skutkach, które odbiorca usługi (zleceniodawca) powinien podpisać przed wykonaniem zabiegu. Należy również pamiętać o dokładnym opisaniu i podpisaniu dokumentów końcowych.
UWAGA! W przypadku gdyby wprowadzone zostało ograniczenie poruszania się miedzy miejscowościami, wówczas podejmiemy działania, by ekipy ddd mogły na określonych zasadach przemieszczać się.
Moim zdaniem, w obecnej sytuacji jesteśmy na pierwszej linii. Od sumienności, uczciwości, wiedzy i naszej pracy, może dużo zależeć.
Informuję, że już 28 lutego wysłałem do ministerstwa zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny pismo z deklaracją o gotowości do wspólnych działań przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji i jego Członków.
Bądźmy razem
Zygmunt Jeszka